Pátek, 29 března, 2024
aktuálně

Pokles platů o 11%: Koronakrize zasáhla zejména nízkopříjmové domácnosti

Podle propočtů FinGO.sk na základě údajů Evropského statistického úřadu Eurostat se celkově nízkopříjmovým zaměstnancům snížily mzdy za poslední měsíce o přibližně 11%. Přibylo tedy lidí, kteří se dostali na hranici minimálky. Aktuálně jich je více než 218 tisíc. Nízkopříjmové skupiny utrpěli koronakrízou nejvíce, mnozí totiž prováděli sezónní práce v ubytovacích a restauračních zařízeních či v kultuře.

„Lidé, kteří pracují za minimálku, mají u nás nejvyšší zastoupení v úklidovém a pomoc personálu (25%), v ubytovacích a restauračních zařízeních (16%), v kultuře (16%), osobních službách (16%), zemědělství (15 %) a maloobchodě (13%). Oklešťováním platů na Slovensku způsobilo, že se do této platové ohodnocení kategorie propadlo více lidí, „řekla Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Na Slovensku se výše minimální mzdy vypočítává dle automatického vzorce. Představuje 57% z průměrné měsíční nominální mzdy zaměstnance za kalendářní rok, který dva roky předchází kalendářnímu roku, na který se určuje částka měsíční minimální mzdy. V nominálním vyjádření se jedná o částku 623 eur měsíčně. Hodinová minimální mzda je v roce 2021 ve výši 3,580 eura. Slovenská minimálka je 14sta nejnižší v rámci 27 zemí Evropské unii.

Pokles platů o 11%: Koronakríza zasáhla zejména nízkopříjmové domácnosti

„V krizovém roce 2009 nevědělo vykrýt nečekané výdaje téměř 40% lidí. Zatímco za poslední léta se tento podíl snížil k 35 procentům, aktuálně se do této kategorie přepadává stále více lidí. Nejsou připraveni na krizové momenty, jako je například úraz a dlouhodobější PN, ztrátu zaměstnání nebo jen jednoduše nečekanou nutnou opravu auta či pračky. Z finančního hlediska se na to nevědí připravovat ani dlouhodobě. Ideální je, abychom měli finanční rezervy na úrovni tří až šesti měsíčních výdajů, což je pro ně mnohdy nemyslitelné, „doplnila Buchláková.

Vliv koronakrízy pociťovali nízkopríjmoví zaměstnanci iv jiných zemích, ale o něco méně než na Slovensku. V unii se jim snižovaly platy v průměru do pěti procent. Nejvyšší minimálku pobírají lidé ve Francii (1539 eur), Německu (1584 eur), Belgii (1594 eur), Nizozemsku (1636 eur), Irsku (1656 eur) a Lucembursku (2142 eur). Výrazně rostly v tomto roce minimálně mzdy právě ve střední a východní Evropě, mimo Slovenska například v sousedním Česku o více než 40 eur.

Zajímavostí je, že rozdíly v minimálních mzdách v členských státech EU jsou po zohlednění rozdílů v cenové hladině podstatně menší než loni. Minimální mzda v členských státech s nižší cenovou hladinou se při vyjádření parity kupní síly (PPS) relativně zvýšila a naopak je relativně nižší v členských státech s vyššími cenovými hladinami.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články