Jestli toužíte po vlastním bydlení nebo chcete do nemovitosti investovat, ale nemáte příliš velký vlastní kapitál, můžete i přesto pořídit byt či dům velice levně. Jednou z možností, jak vlastní nemovitost výhodně získat, je koupě formou dražby či v aukci.
Dražba versus aukce
Na první pohled se může zdát, že termíny aukce a dražba jsou vlastně označení toho samého. Avšak jistý rozdíl zde je, především tedy po právní stránce.
Zatímco aukce se vyhlašují podle Občanského zákoníku, dražby řídí Zákon o veřejných dražbách. Proč tomu tak je? Dražby totiž nejsou určené pro dobrovolný prodej nemovitostí, nemohou mít tedy natolik flexibilní podmínky jako aukce a mají určitá omezení. Jsou na ně mnohem přísnější nároky než na aukce. Dražby se totiž využívají především například pro majetek zabavený v exekuci. Zjednodušeně řečeno, jde zde o to zpeněžit majetek dlužníka a získat tak prostředky pro uspokojení pohledávky věřitelů.
Jak to vlastně funguje?
Jestliže se zúčastníte dražby, budete muset složit dražební jistotu a zároveň se budete muset předem přihlásit. Na přihlášce ještě navíc bude třeba nechat ověřit podpis.
V dražbě se přihazuje cena a vyhrává ten, kdo dá nejvyšší nabídku. Podmínky dražby jsou vždy předem jasné a není možné je jakkoliv měnit nebo upravovat.
Jestliže nemovitost v dražbě koupíte, musíte do stanoveného data uhradit kupní cenu. Pokud byste tak neučinili, dražební jistota propadne a přijdete tak o nemalé peníze. A pochopitelně i o možnost dražbou získanou nemovitost získat.
Vydraženou nemovitost je možné koupit i na hypotéku. Tu byste však měli mít předem připravenou a ideálně i předschválenou, abyste měli jistotu, že finance skutečně získáte. Jestliže následně dojde při vyřizování hypotéky k potížím a peníze nebudete mít včas, tedy do určeného data, dražební jistota propadá.
Aukce je v tomto směru mnohem jednodušší. V takovém případě realitní společnost, respektive zastupující makléř, vyzve zájemce k podání závazných nabídek ke koupi a informuje potenciální kupující o termínu uzávěrky aukce. Přičemž obě strany, tedy kupující i prodávající, mohou obchod podmínit ještě i dalšími požadavky.
Kdo nemovitost získá, závisí v tomto případě na prodávajícím. Ten si sám může vybrat, komu nemovitost prodá. I když je pravděpodobné, že vítězná nabídka bude samozřejmě ta nejvyšší. Následně se vytvoří rezervační smlouva a jestliže se tak dohodnete, budete mít i dostatek času například na vyřízení hypotéky.

Nezbytný je přehled o nemovitostech
Mezi výhody nákupu formou dražby či aukce patří rozhodně většinou i případná levnější koupě. Rovněž je pravděpodobnější menší konkurence ve srovnání s nákupem tradičním způsobem (například přes inzerát). Zároveň je ale třeba počítat s tím, že budete jednat s jinou skupinou potenciálních prodejců, většinou zkušených investorů.
Problém může být také v tom, že jako laik můžete mít omezené znalosti o prodávaných nemovitostech, tudíž pro vás bude náročnější odhalit reálnou cenu nemovitosti. Než se do takové dražby či aukce pustíte, rozhodně byste měli nemovitost shlédnout. Ideálně i s odborníkem. Například se stavebním technikem, který posoudí případná rizika nemovitosti a upozorní na nezbytné investice.
Pokud byste měli peníze jen na koupi nemovitosti a chyběly by vám například jen peníze na dražební jistotu, pak vám s tím může pomoci například rychlá půjčka. Po zaplacení celé nemovitosti se vám pak kauce z celkové ceny odečte a tudíž budete moci půjčku obratem splatit.
Pravidla pro nákup nemovitosti formou dražby či aukce
V první řadě byste si měli vytipovat oblast, ve které chcete nemovitost pořídit. Zároveň je vhodné kontaktovat místní realitní kanceláře. Ty vám budou moct poradit ohledně chystaných aukcí, případně si vás přidají do seznamu zájemců a budou vás sami kontaktovat, když se nějaká aukce naskytne.
V případě, že byste se chtěli pokusit získat nemovitost formou dražby, budete muset hledat jinde. I když i na některých realitních portálech nemovitosti k dražbě naleznete. Dražby však najdete zejména na webových stránkách exekutorské komory, daňové správy či na stránkách dražebních společností.
V případě, že se nějaká nemovitost objeví, vypravte se co nejdříve na prohlídku nemovitosti. Nikdy nekupujte „zajíce v pytli“, nevyplatí se to. Důkladně si prohlédněte nejen samotnou nemovitost, ale i celé její okolí. Zjistěte, jaké investice budou případně třeba a kolik peněz budete muset do nemovitosti po koupi investovat. Pomoct vám s tím pak může třeba Razdva půjčka.
Výběr nemovitosti nepodceňte
Jestliže budete nakupovat formou aukce nebo dražby, je vhodné mít i právníka či advokáta, který vám pomůže zorientovat se v právních dokumentech. Základní dokumenty byste měli vidět už před aukcí nebo dražbou. V obou případech je pak nutné jednat rychle. Ač je nezbytné věnovat výběru nemovitosti čas, zde příliš dlouhou lhůtu k rozmýšlení mít nebudete.
Rozhodně dění kolem vybrané nemovitosti sledujte. Mohou se objevovat změny, případně nějaké dodatky k prodeji. A rozhodně mějte rozmyšlenou maximální částku, kterou můžete do nemovitosti investovat. Přes horní hranici, kterou jste si pořádně promysleli, rozhodně nechoďte. Raději hledejte někde jinde. Pamatujte, že nákup nemovitosti není v žádném případě dobré uspěchat.